فروش فاکتور رسمی

فروش فاکتور رسمی

فروش فاکتور رسمی از جمله مواردی است که استفاده فراوانی در خرید و فروش­‌ها و فعالیت­‌های اقتصادی دارد. فاکتور به شکل اوراق برگه‌­های کاغذی تهیه می‌­شود.

فروش فاکتور رسمی منحصر و محدود به یک نوع فعالیت نمی­‌شود. تقریبا در همه انواع تجارت­‌ها؛ از تبادلات اقتصادی کلان گرفته، تا خریدهای جزئی­‌تر کالا در بازار که به شکل عمومی صورت می­‌گیرد، کاربرد فاکتورهای فروش رسمی به چشم می­خورد.

فروش فاکتور رسمی توسط شرکت‌­های متعددی صورت می­‌گیرد. برای خرید فاکتورهای رسمی بهتر است با اندکی تحقیق از یک شرکت معروف و معتبر در این زمینه که دارای کد اقتصادی مورد تایید وزارت دارایی باشد، اقدام کنید.

فاکتورهای فروش؛ برگه­‌هایی رایج و آشنا

امروزه کمتر کسی است که فاکتور رسمی را نشناسد. چرا که این برگه­‌های مستند، مربوط به امروز و دیروز نیستند. کاربرد فاکتورها سابقه طولانی و قابل توجهی دارد.

هم اکنون نیز این برگه­‌ها منسوخ نشده‌­اند و حتی با ایجاد امکان استفاده و صدور آن‌ها به روش­‌های آنلاین و الکترونیکی بر کاربردهای آن ها افزوده شده است.

احتمالا شما نیز با فروش فاکتور رسمی و انواع آن آشنا هستید و نمونه­‌های زیادی از آن ها را مشاهده کرده‌­اید. اما اگر این چنین نیست و یا می‌­خواهید آشنایی بیشتری با این برگه­‌های پر معنا و پر کاربرد پیدا کنید، حتما ادامه این مطلب را دنبال بفرمایید.

چرا از فاکتورهای فروش رسمی استفاده می­‌شود؟

دلیل استفاده از فاکتور های رسمی

فاکتورهای فروش رسمی، طبق بندهایی از قانون تجارت به عنوان ابزار و برگه­‌ای کاربردی و موجه در امر تجارت و خرید و فروش شناخته شده‌­اند.

فاکتور فروش شامل لیست تمام مواد و اقلامی می‌­شود که به فروش می­‌رسد و در واقع، تحت تملک خریدار در خواهد آمد.

فاکتور فروش، اگر از نوع رسمی آن باشد، می­‌تواند در صورت بروز مشکل و یا شکایت طرفین یک معامله اقتصادی، به عنوان یک سرنخ برای پیگرد قانونی مراجع قضایی محسوب شود.

اگرچه فاکتور فروش از اعتبار آنچنانی برخوردار نمی­‌باشد، ولی در حکم یک نشانی قابل اتکا و اصطلاحا سرنخ قضایی می­‌تواند مورد استفاده واقع شود.

به عنوان یک مثال؛ فرض کنید یک مشتری خریدار تعدادی کالا از یک فروشنده بوده است و به جای پرداخت نقدی مبلغ هزینه کالاهای خریداری شده، یک چک به فروشنده تحویل داده است. اگر چک خریدار به موقع پاس و وصول نشود و فروشنده از وی شکایت کند، فاکتور فروش رسمی می‌­تواند در قالب یک مدرک برای انجام معامله و مطالبه حق فروشنده به حساب آید.

آشنایی با انواع فاکتور فروش

فروش فاکتور رسمی که در دست فروشندگان مختلف خرد و کلان، تاجران و یا مسئولان شرکت­‌های بزرگ و کوچک قرار دارد، در انواع و اشکال گوناگون وجود دارند.

در یک تقسیم بندی کلی، اصلی و مهم، فاکتورها را در دو دسته رسمی و غیر رسمی قرار می‌­دهند. این شیوه تقسیم بندی، صرفا بر اساس شکل، اندازه و… فاکتور نمی‌­باشد. یا اینکه؛ فقط ویژگی­‌های ظاهری و پیش پا افتاده را مورد معرفی و تفکیک قرار نمی­‌دهد.

در واقع تفکیک انواع فاکتور فروش مبنی بر رسمی و یا غیر رسمی بودن آنها، اساس اعتبار این فاکتورها می­‌باشد.

تفاوت فاکتورهای رسمی و غیر رسمی

تفاوت فاکتورهای رسمی و غیر رسمی

تفاوت میان فاکتورهای رسمی و غیر رسمی در فروش فاکتور رسمی چیست؟ عمده‌­ترین و مهمترین فرق یک فاکتور رسمی با نوع غیر رسمی آن، در این است که فاکتور رسمی، مورد تائید وزارت دارایی و اقتصاد بوده است اما در مورد فاکتور غیر رسمی این طور نیست.

در صورت بروز هرگونه مشکلی و یا شکایت، فاکتور رسمی را می‌­توان به اداره دارایی و امور مالیاتی ارجاع داد. در واقع این فاکتور رسمیت و اعتبار لازم را برای بررسی در این مرجع و مراجع مانند آن داراست.

فاکتور رسمی، از اعتبار، رسمیت و تقریبا تمام مشخصه­‌های لازم و کافی برخودار است تا به عنوان یک مدرک و سند تجاری مورد استفاده قرار بگیرد. فاکتور رسمی صرفا یک برگه گزارش دهنده اقلام خرید و فروش شده نیست.

بلکه یک فاکتور رسمی، فقط در حد یک گزارش تبادل کالا نیست. این برگه می­‌تواند در عنوان یک نشانه برای انجام گرفتن یک تبادل و معامله ­باشد. این برگه، می‌­تواند در نقش یک مدرک اثبات کننده خرید و تملک آن برای خریدار باشد.

یک نمونه فاکتور رسمی

فروش فاکتور رسمی، با داشتن ویژگی‌­ها و در نتیجه؛ آن میزان از اعتبار که از آن انتظار می­رود، مورد اعتماد خریداران می‌‍­باشد. دقیقا بر خلاف فاکتور غیر رسمی که عملا برگه­‌ای است که به صورت توافقی بین فروشنده و خریدار نوشته می­‌شود و فقط شرح مختصری از اقلام و کالاها می‌­باشد.

فاکتورهای رسمی قادرند تا اعتماد مشتری را بطور مطلوب جلب کنند و رضایت را از صدور این گونه فاکتورها پس از هر خرید، در پی داشته باشند. این در حالی است که فاکتور غیر رسمی چنین کاری را نمی­‌کند.

شاید دلیل ناتوانی فاکتورهای غیر رسمی در جلب اعتماد و رضایت کاربران، از جمله مشتری­‌ها، یه این دلیل باشد که اگر روزی مشکلی راجع به خرید یک کالا بروز پیدا کند، این فاکتورها فاقد اعتبار لازم جهت ارجاع به مراجع ذی صلاح مثل اداره امور دارایی است. این مسئله در مواقعی که مشتری و فروشنده شناختی نسبت به یکدیگر ندارند، بیشتر معنا پیدا می­کند.

البته که امروزه با گسترش و رشد جمعیت و وسعت کلان شهرها، دیگر تقریبا محیط‌­ها و جوامع کوچک شهری سابق، کمتر شده است. از این رو شناخت و در پی آن، اعتماد میان فروشنده و مشتری کمتر شده است. این را می‌­توان به معنای از دست رفتن جایگاه فاکتورهای فروش غیر رسمی در جامعه و در بین مردم، بر شمرد.

فاکتورهای غیر رسمی گرچه رسمیت ندارند اما می‌­توانند برای گنجاندن و شمردن اقلام و کالاهای فروخته شده و خریداری نوشته و تحویل مشتری شود.

فاکتور غیر رسمی

فاکتور غیر رسمی جنبه رسید و اطلاع مشتری را دارد و عموما هم ممکن است برای کالاهای جزئی اما پر مصرف مثل مواد خوراکی و غذایی مورد استفاده قرار بگیرند.

اگر شما قصد فروش در حجم بالا به لحاظ قیمت و هزینه را دارید و می­خواهید یک کالا یا یک قلم غیر خرد مثل لوازم خانگی، فرش و یا…. را بفروشید، توصیه می­‌‌شود حتما از فروش فاکتور رسمی که ما ارائه می‌کنیم استفاده کنید.

فروش فاکتور رسمی، همانطور گفته شد و توضیح داده شد؛ اطمینان خاطر و تضمین نسبی را به مشتری و افراد خریدار می­‌دهد. بی‌­شک فاکتور رسمی به طرز قابل توجه و محسوس، متفاوت از فاکتور غیررسمی می‌­باشد. اما چگونه می­توان فاکتور رسمی را ار غیر رسمی تشخیص و تمیز داد؟

نحوه تشخیص فاکتور رسمی و غیر رسمی

نحوه تشخیص فاکتور رسمی و غیر رسمی

حالا که با تعریف و مزایای فاکتور فروش رسمی و غیر رسمی آشنا شدیم. سوالی که مطرح می­‌شود، این است که چگونه می­‌توان این نمونه‌ها را از همدیگر تفکیک کرد؟

شاید تشخیص یک نمونه فاکتور رسمی با یک نمونه فاکتور غیر رسمی برای افراد عادی و عامه مردم کار ساده و مقدوری نباشد. اما روش­‌هایی وجود دارد که با در نظرگرفتن موارد و معیارهایی می­‌توان انواع دوگانه و مختلف را هنگام خرید فاکتور رسمی و یا گرفتن آن از فروشنده مشخص نمود.

تفاوت­‌های این دو نمونه از برگه‌­های فروش، در ظاهر و محتوا آنها می‌­باشد. در واقع فاکتورهای فروش رسمی، باید آیتم­‌ها و قسمت‌­هایی را داشته باشند تا مورد تائید وزارت اقتصاد و دارایی واقع شوند.

مشخصات و جزئیاتی که از یک خرید در فاکتورهای فروش رسمی ثبت می­‌شود مورد تائید و در نتیجه قابل پیگیری برای اداره دارایی و امور مالیاتی می‌­باشد.

در انواع غیر رسمی فاکتور، توجهی به استانداردهای تعیین شده نمی­‌شود و از همین رو؛ جنبه رسمی و معتبر پیدا نمی‌­کنند. می‌­توان گفت تقریبا این نوع فاکتورها در شکل­‌ها و ظاهرهای مختلفی مشاهده می‌­شوند و هیچ چارچوب و قید و شرطی در طراحی و تهیه آن ها نقشی ندارد.

فاکتورهای صوری در مقابل فاکتورهای رسمی

تا به اینجای کار تکلیف ما نسبت به فاکتورهای رسمی و غیر رسمی و خرید فاکتور رسمی معلوم و روشن شده است. اکنون با یک عبارت دیگر در همین زمینه آشنا خواهیم شد. فاکتورهای صوری گونه‌­ای دیگر از فاکتورها می‌­باشند.

فاکتور صوری، جلوه غیر قانونی و جعلی فاکتور رسمی است. عملا برخی بنگاه­‌های اقتصادی و تجاری بنا به دلایلی همچون حساب سازی اقدام به استفاده از این نوع فاکتورهای صوری و جعلی می­‌کنند.

هشدار: طبق قوانین مربوطه؛ اقدام به استفاده و صدور فاکتور صوری جرم محسوب می­‌شود و مجازات­ خاص خود را در پی خواهد داشت.

برای خرید فاکتور رسمی حتما از مراکز معتبر اقدام کنید.

ویژگی­‌ها و شاخصه‌­های فاکتور فروش رسمی

همانطور که گفته شد که فروش فاکتور رسمی در قالب و ساختار مشخص و استاندارد وجود دارند و با داشتن استانداردهای معین، مجاز به صدور هستند.

اما معیارها و بخش‌های تشکیل دهنده یک فاکتور رسمی چه چیزهایی باید باشند تا آن را در میان انواع رسمی فاکتورهای فروش به حساب آوریم؟

یک فاکتور فروش شامل بخش‌هایی در ساختار محتوایی خود است که فروشنده با پرکردن مشخصات خواسته شده در هر بخش، به هنگام فروش و تحویل کالا به مشتری، مراحل ثبت و صدور فاکتور رسمی را به انجام می‌­رساند.

فاکتورهای رسمی، عموما به طور مشترک از بخش‌­های مهم و ضروری زیر تشکیل شده­‌اند:

شاخصه‌­های فاکتور فروش رسمی

شماره سریال (کد فاکتور): می‌­توان این مورد را اصلی‌­ترین قسمت یک فاکتور رسمی به شمار آورد. شماره سریال یا شماره فاکتور، باید به شکل خاص و برجسته و متمایز از سایر ارقام و شماره­‌های ثبت شده به شیوه عادی در فاکتور باشد.

مشخصات مشتری و فروشنده: این بخش شامل انواع اطلاعات لازم و ضروری از هر دو طرف یک تبادل اقتصادی، اعم از نام شخص حقیقی یا حقوقی طرفین معامله، کد ملی، نشانی، شماره تلفن، شماره و یا کد اقتصادی برای اشخاص حقوقی و… است.

مالیات، تخفیفات و عوارض: بعضا فروشندگان کالا تخفیفاتی را برای مشتریان خود لحاظ می­‌کنند. گاهی هم عوارضی شامل اجناس، کالاها و یا اقلام خرید و فروش شده خواهد شد که می‌­بایست طبق فاکتور مشخص و تبیین شوند.

همچنین در همه فاکتورهای رسمی مبلغ مصوب مالیات، پس از محاسبه مجموع مبالغ قیمت، به آن‌ها افزوده و از مشتری اتخاذ می­‌شود. چرا که این هزینه را تحت عنوان اعتبار ارزش افزوده، فروشنده موظف است تا در قالب مالیات بپردازد.

شماره ثبت شرکت صادر کننده فاکتور: در صورتی که صادر کننده فاکتور یک شرکت یا شخص حقوقی باشد، درج و نوشتن این بخش نیز الزامی و بسیار با اهمیت خواهد بود.

مهر و امضا: بخش انتهایی فاکتور باید دربردارنده مهر و امضای شخص صادر کننده باشد تا مورد تائید باشد و به رسمیت شناخته شود. با وجود مهر و امضا به عنوان نشان معتبر، این فاکتور در شرایط لزوم کاملا قابل ردیابی، پیگیری و استناد می­‌باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.